Eniten motivoituneet siirtyvät ns. ei matalan kynnyksen joukkueisiin ja joillakin motivaatio ei riitä edes siinä. Pohjoisen kakkosessa on 3 joukkuetta ja välimatkat ovat yhtäsuuret kuin tasoerot, eli ihan jäätävät. Tuskin yksikään ONS/2 pelaajista ei siirtyisi tuohon sarjaan. tai hehän olisivat jo siirtyneet. Eikä Onssi saa joukkuetta tähän sarjaan, jollei saa B1:een.
En jaksa enää tästä jaaritella. Minun mielestäni on hyvä, että ONS/2 jatkaisi B1 c-lohkossa, vaikka osin BSM-avuilla. Osan mielestä joukkue pitäisi sulkea sarjasta, jollei riitä pelaajia.
Kirjoitinkin niistä, joilla motivaatio ei riitä ns kilpajoukkueen vaatimuksiin enää B-ikäisenä viettää 4x2h/arki-ilta treeneihin ja min 4h matkoineen viikonloppuisin peleihin. Ja maksaa tästä lystistä täysi hinta riippumatta siitä kuinka paljon seuran palveluita käyttää. Jos vaihtoehtona on em. tai lopettaa, niin vastaus lienee yksinkertainen. Toki tuo kakkonen ei välttämättä motivoi sekään.
Jos joukkuetta ei peleihin saada täyteen, niin vaihtoehdot on aika vähissä; rikkoa sääntöjä, pelata vajaalla tai luovuttaa. Tämä koskee kaikkia seuroja, ei ONS ole mikään poikkeus. Valitettavan heikko tilanne koko maassa, kun ei edes ikäluokan valtakunnan toiseksi korkeimpaan sarjaan saada joukkuemäärää täyteen.