Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - Marmalady

Sivuja: [1]
1
Maajoukkueet / Aluejoukkueet 2011-2012 (1.1.1996->)
« : 07.10.11 - klo:12:12 »

Avataan uusi aihe, kun toiminta käynnistyy.

Lainaus
Lännen aluejoukkueen ensimmäinen leiri pidetään Impiavaaran jalkapallohallissa, Turussa maanantaina, 17.10.2011.

Leirille valitut pelaajat:

Roosa Hurmerinta, TuPy
Siiri Lilja, NiceF
Matilda Eriksson, KSF
Cassandra Uschanoff, PIF
Inkeri Niemi, TPS
Netta Laasio, TPS
Heidi Marttila, TuPy
Nanni Tolonen, TPS
Tiia Sauvonsaari, TuPy
Fanny Öhrnberg, PIF
Eleonora Kujanpää, SalPa
Jemina Pelkonen, SalPa
Amalia Aarnio, TPS
Selma Laaksonen, P-Iirot
Sofia Stenroos, EuPa
Fanny Vasara, NiceF
Kia Tuominen, NiceF
Rosa-Mariia Ketola, P-Iirot
Henriikka Ranta-aho, PIF
Anniina Veteläsuo, FC Rauma
Laura Hakala, EuPa
Saija Östlund, TPS
Sini Laaksonen, TuPy
Henna Robertsson, SalPa
Sanni Kämäräinen, FC Rauma
Mimmi Lenets, TuPy
Juulia Kytö, SalPa
Alina Lehtimäki, TPS
Laura Jokinen, KaaPo
Emma Santamäki, TPS
Antonia Liljefors, IFKM
Reetta Niemi, TuPy
Veera Partanen, TPS
Iina Tapio, SalPa
Iida-Maria Väinölä, EuPa
Marika Oksanen, NiceF
Saana Järvinen, NiceF
Juuli Viitasalo, TPS
Anni Salminen, TPS
Aino Peltonen, EuPa
Jutta Rantala, EuPa
Janika Kirveennummi, TPS
Lina Holm, IFKM
Melanie Karring, IFKM
Riikka-Emilia Mälkki, NiceF
Tiia Nieminen, NiceF


Aluevalmentajat:   

Heikki Altonen, aluevalmentaja
Petri Merisaari, aluevalmentaja
Kim Ekroos, mv-valmentaja


Lainaus

Helsingin uuden aluejoukkueen ensimmäinen leiri pidetään Talin jalkapallohallissa tiistaina 18.10.2011.

Leirille valitut pelaajat:                                         
Valve Neea, PK-35
Saarinen Joanna, HPS
Aalto Kaisa, HJK
Aalto Maria, HJK
Auvinen Tessa, HJK
Hahto Iina, PK-35
Hakala Vilma, PK-35
Hyttinen Jaana, PuiU
Ikonen Ella, HJK
Jakimtchouk Dana, HJK
Järvinen Emma, FC POHU
Koskinen Jenna, HJK
Laine Emilia, HJK
Laitinen Wilma, HJK
Litendahl Sofia, PK-35
Lück Ellinor, HJK
Palenius Mira, HJK
Pirttioja Essi, HPS
Pohjankyrö Pihla, HJK
Poikonen Mirella, HPS
Sankoh Anniina, HJK
Slotte Jessica, HJK
Suoniemi Silja, HJK
Varjonen Anni, HJK
Virta Ida, PK-35                                                       

Tausta:
Maria Virolainen, aluevalmentaja
Petra Häkkinen, maalivahtivalmentaja
Riikka Viitanen, fysioterapeutti


Lainaus
Pohjoisen aluejoukkueen osa-alueleiri pidetään Botniahallissa Mustasaaressa, tiistaina, 18.10.2011

Leirille valitut pelaajat:

Sanna Jääskeläinen, Virkiä
Sara Näs, SIF
Saara Saha,I-JBK
Michaela Lampinen, VPS-j
Linda Latvala, SeMi
Jenny Palmberg, Sporting Kr.
Emma Järvinen, SIF
Eleonora Rosing, VIFK
Nora Ingman, VIFK
Nea Nieminen, SeMi
Fanny Forss, I-JBK
Victoria Thors, VIFK
Linnea Hjerpe, I-JBK
Adelina Ragnäs, SIF
Zila Jawanmiri, VPS-j
Julia Myllyviita, I-JBK
Lilja Öhman, Sporting Kr.
Ellen Kuula, VIFK
Ellinor Snåfs, SIF
Sara Paldanius, SIF
Alexandra Gullans, SIF
Ella Vuorenmaa, VPS-j
Elli-Maija Salo, SeMi


Aluevalmentajat:
Sami Nikkola
Ville Väisänen


Muiden aluejoukkueiden toiminta käynnistyy myöhemmin.


2
Nuoret / T98-piirijoukkueet
« : 05.10.11 - klo:16:10 »

Tampereen piirissä toiminta alkaa tänään (!).

Lainaus

TYTTÖJEN PIIRIJOUKKUETOIMINTA 2012

C14 (1998)

Katja Vastiala, vastuuvalmentaja, 040 770 8219, katja_vastiala@hotmail.com
Päivi Mäkelä, valmentaja, 0400 690 662, paivi_makela4@luukku.com

Ismo Leiniö, joukkueenjohtaja, 050-512 0742, ismo.leinio@tampere.fi
Huoltaja X

Tapahtumat

C14
5.10. katsastukset Kauppi
13.10. katsastukset Kauppi 1
6.12. leiripäivä, Pirkkahalli C
joulu-uusivuosi välillä, päivän turnaus Turussa
tammikuu harjoitus ja ottelu
helmikuu turnaus Pirkkahalli C, testit
maaliskuu harjoitus ja ottelu
huhtikuu turnaus Eurassa, harjoitukset
toukokuu leiripäivä
kesäkuu viimeistelytapahtuma ja PJ-cup




3
Nuoret / T96 & T97 Piirijoukkue-cup 2011
« : 15.06.11 - klo:14:58 »

Vuoden 2011 tyttöjen Piirijoukkue-cupit järjestetään Eerikkilän urheiluopistolla 19.-22.6.2011.

Lainaus
 
Vuoden 2011 turnaukset pelataan samalla kilpailusysteemillä kuin vuonna 2010. Ainoana erona on, että kevään tasonmittausturnauksia ei pelata. C15 ikäluokan joukkueet sijoitetaan A- ja B-sarjoihin viime vuoden C14 tulosten perusteella.

C15 -ikäluokassa pelataan kaksi sarjaa, joissa molemmissa pelataan yksinkertaiset sarjat. Joukkueet jaetaan sarjoihin viime vuoden C14 tulosten perusteella:

Tytöt
A-sarja: Itä-Suomi, Turku, Uusimaa, Helsinki, Pohjois-Suomi, Tampere
B-sarja: Vaasa, Kaakkois-Suomi, Satakunta, Keski-Pohjanmaa, Keski-Suomi, Åland

C14-ikäluokassa joukkueet jaettiin kolmeen arvontakoriin, jotka määräytyivät kolmen edellisvuoden C14 turnausten tuloksista. Koreista arvottiin joukkueet neljään kolmen joukkueen lohkoon. Lohkojen voittajat pelaavat cup-muotoisesti sijoista 1-4, kakkoset sijoista 5-8 ja kolmoset sijoista 9-12.

C14 Lohkot 2011

Tytöt
Lohko A: Itä-suomi, Tampere, Pohjois-Suomi
Lohko B: Satakunta, Helsinki/Uusimaa, Turku
Lohko C: Helsinki, Kaakkois-Suomi, Keski-suomi
Lohko D: Uusimaa, Vaasa, Keski-Pohjanmaa


http://www.palloliitto.fi/kaikki_pelaa/tapahtumat/piirijoukkue-cup/2011/

4
Maajoukkueet / 1996 -maajoukkue
« : 09.12.10 - klo:12:15 »

Avataanpa tällekin ikäluokalle oma topic, kun toiminta näyttäisi alkavan 2011:

Lainaus

JOUKKUEEN OHJELMA 2011

Pvm Klo Tapahtuma Paikka Tulos
elokuu  Kaksoismaaottelu   
marraskuu  MJ-ehdokasleiri Eerikkilä 

Otteluiden alkamisajat ovat paikallista aikaa.

Joukkueen ohjelmaa täydennetään heti, kun uusia otteluita ja leirejä vahvistetaan.



5
Maajoukkueet / Aluejoukkueet 2010-2011 (1.1.1995->)
« : 19.10.10 - klo:09:09 »
Sarjat on saatu päätökseen ja pienen tauon jälkeen on aika käynnistellä aluejoukkuetoimintaa 95-ikäluokan osalta.  Liiton sivuilta ei vielä löydy toimintasuunnitelmia, mutta TPS:n BSM-joukkueen sivulta bongasin oheisen tiedotteen:

Lainaus

PE 22.10 PALLOLIITON TESTIPÄIVÄ KAIKILLE -95 SYNT. PELAAJILLE
PAIKKA: IMPIVAARAN J-P HLLI
AIKA: 13-17
VARUSTUS: J-P VARUSTUS, LENKKARIT+JUOMAPULLO JA EVÄSTÄ


Turkulaiset voivat varmaan kommentoida onko tämä tulevan perjantain "Palloliiton testipäivä" yhtä kuin ensimmäinen aluejoukkueseulonta Turun seudulla.

EDIT:   Itse itseäni ojentaen, tieto löytyikin poikien BSM-joukkueen sivulta, joten väärä hälytys ::)



6
Maajoukkueet / Talenttipelaajaleirit 2010
« : 28.09.10 - klo:13:25 »

Liiton sivujen maajoukkueosiosta löytyy toimintasuunnitelmat loppuvuoden osalta.  Liitto järjestää kaikissa ikäluokissa yhteisen talenttipelaajaleirin Eerikkilässä 22.-24.11.2010, eli siis U17, U18, U19 ja U20 -ikäisille.

Lisäksi kullakin maajoukkueella on normaali majuehdokasleiri lokakuun lopulla seuraavasti:

U17:  25.-27.10.
U18:  27.-29.10.
U19:  25.-27.10.
U20:  27.-29.10.

Nyt sitten seuravalkut hereillä ja vinkkaamaan talenteista.  Tässäkö on nyt mahdollisuus myöhemmin syttyneille tähdille nousta esiin vai pyöriikö täälläkin majuympyröistä tutut nimet?


7
Nuoret / T97-piirijoukkueet
« : 16.09.10 - klo:12:42 »

Vuosi on jälleen edennyt siihen kohtaan, että piirijoukkuetoimintaa käynnistellään muutaman viikon kuluessa.  Tampereen piiri on tällä kertaa hoitanut tiedotuspuolen suorastaan esimerkillisesti oheisella tiedotteella:

Lainaus

TYTTÖJEN PIIRIJOUKKUETOIMINTA 2011
TYTTÖJEN PIIRIJOUKKUE CUP EERIKKILÄSSÄ 19.-22.6.2011

Ensimmäiset tapahtumat:
C14 16.10., Tampere, Kauppi; 30.10. Tampere, Kauppi
C15 lokakuussa; 10.11. Tampere, Pyynikki

Seurat voivat esittää pelaajia vastuuvalmentajille. Tapahtumiin valitaan pelaajia myös suoraan piirivalmentajien toimesta.


Nyt sitten seurajoukkueissa hereillä ja rohkeasti nostamaan pelaajia näytille. :peukku_ylos:  Vielä kun muistaisivat kertoa ne vastuuvalmentajien nimet...::).




8
Maajoukkueet / Aluejoukkueet 2009-2010 (1.1.1994 ->)
« : 12.10.09 - klo:15:36 »

Aiheeseen liittyen mua jaksaa kummastuttaa yksi juttu; onko Suomessa oikeasti niin vähän hyviä valmentajia, että samojen tyyppien pitää valmentaa vuosikausia aluejoukkuetta tai sen lisäksi hääriä vielä piirijoukkueessa ja vieläpä seurajoukkueessa? Mä voisin luetella heti vaikka kymmenen pätevää (siis koulutus ja pitkä kokemus tyttö- ja naisfutiksesta) valmentajaa, joilla ei ole mitään valmennustehtäviä.


Palloliitto on tänään tiedottanut aluetoiminnan alkamisesta lokakuussa 2009 1994-syntyneiden ja nuorempien osalta. http://www.palloliitto.fi/viestinta/?num=153950

Matikainen on laittanut aluevalmentajaverkostoa uusiksi eräiltä osin vähän reippaammin.  Muun muassa idän aluejoukkueeseen on nyt nimetty peräti kolme (3) valmentajaa:  Jaakko Pulkkinen Kuopiosta, Tom Nevanpää Jyväskylästä ja Sami Fabritius Tampereelta.  Näin on saatu ison alueen pelaajatarkkailua jaettua useammalle toimijalle, mikä on mielestäni hienoa eteenpäinmenoa  :peukku_ylos:.  Ilmeisesti alueen neljä (ensi vuonna kolme) suhteellisen kaukana toisistaan sijaitsevaa BSM-joukkuetta ovat tähän olleet yhtenä syynä.

Tästä nyt kuitenkin lähdetään noin kuukauden sisällä liikkeelle ensimmäisten leiritysten kautta.  Mielenkiintoista on seurata pelaajavalintoja nyt kun uudet henkilöt astuvat puikkoihin.   Heillähän ei liene omakohtaisia havaintoja esim. kesäkuun piiricupista, jonka kuitenkin olisi pitänyt olla yhtenä porttina aluejoukkueisiin.  Miten sitten kuluneen syyskauden muu pelaajatarkkailu on tehty jää myöskin nähtäväksi...  Tästä syystä toistan toivomukseni siitä, että nämä valmentajavalinnat niin piiri- kuin aluejoukkueisiinkin tehtäisiin keväällä ennen kauden alkua, mutta taitaa tämä kaikua vielä kuuroille korville.

Tässä vielä aluejoukkueet valmentajineen:

Helsinki:  Päivi Lehto
Itä: Jaakko Pulkkinen, Tom Nevanpää, Sami Fabritius
Länsi: Mikael Virta, Raimo Lindholm, Heikki Aaltonen
Pohjoinen: Jarmo Saarela
Uusimaa: Pekko Söderström

Maalivahdit: Juha Rantanen

9
Nuoret / Piirijoukkueturnaus 4.4.2009 Eurassa
« : 03.04.09 - klo:11:55 »

Huomenna pelataan Satakunnan, Turun ja Tampereen piirien kesken piirijoukkueturnaus Eurassa sekä C14- että C15-tytöissä.  Ohjelma on tietääkseni seuraavanlainen:

Aika     Joukkueet                  Ikäluokka
Klo 9.00 Satakunta - Tampere  C15
Klo 10.10 Satakunta - Tampere C14
Klo 11.20 Turku - Tampere       C15
Klo 12.30 Turku - Tampere       C14
Klo 13.40 Satakunta - Turku     C15
Klo 14.50 Satakunta -Turku      C14

Tampereen piirijoukkueet lähtevät Ilves-voittoisilla ryhmillä liikkeelle:

C15-tytöt

Moisio Krista MV / Ilves
Stenroth Elina MV / Y-Ilves
Korpela Viivi / Ilves
Valkama Saana / Ilves
Vuorinen Laura / Ilves
Mäkinen Hanna / Ilves
Lähde Anna / FC Haka
Paranko Birgitta / Ilves
Kyöstilä Senja / JanPa
Huhtamäki Lotta / Ilves
Häkli Jenni   / Y-Ilves
Alatalo Anni / Y-Ilves
Pihlajamaa Titta / Ilves
Salmijärvi Johanna / Ilves
Utter Tanja /JanPa
Miettinen Sanni / Ilves
Harhala Henna / FC Haka
Allonen Veera / Y-Ilves

C14-tytöt

Tattari Saana / HJS
Suokko Jenna / Ilves
Kianta Nilla / FC Nokia
Vesaniemi Eini / Ilves
Piiroinen Sini / JanPa
Luukkonen Friida / Tuisku
Soukkio Emmi / Ilves
Kilponen Anna / Tuisku
Varis Minna / HJS
Parviainen Laura / Ilves
Laaksonen Laura / Ilves
Vuorinen Marissa / FC Nokia
Pullola Jenni / HJS
Koivisto Emilia / Ilves
Bäcklund Ella  / Ilves
Kivekäs Henna / Tuisku
Pajula Silja / Ilves
Kuikka Juulia / HJS
Nyman Janette / Ilves
Salminen Jessica / JanPa
Boström Julianna / Ilves
Helminen Viivi / FC Kangasala




Sivuja: [1]