B-lohkossa taitaa voittokamppailu olla enää kahden kauppa, Rauma YJ ja TPS/KaaPo ratkaisevat karsintapaikan kohtalon.
NuPS on jo kahdella tappiolla ulkona ja Härmä keskittyy siihen naisten sarjaan, vaikka on hyvillä kokoonpanoilla B-tyttöjenkin pelit pelannut toistaiseksi.
Honka aloittanut syksyn hienosti, mutta hiukan kyllä peluutuksen osalta taas harmaalla alueella liikutaan. Sääntöjen mukaanhan vain neljä edellisessä SM-sarjan pelissä pelannutta tyttöä saisi pelata seuraavassa Ykkösen pelissä, mutta lieneekö sitten taas yksi sääntöjen porsaanreikä niin, että Ykkösen syyssarjan osalta peluutus on ihan vapaata, kunnes se ensimmäinen SM-peli sarjan (Ykkösen syksy) aikana on pelattu? Honkahan on sarjan ekat pelit voittanut kokoonpanoilla, joissa jopa seitsemän tyttöä edellisestä SM-sarjan pelistä on pelannut Ykkösen peleissä

Enitenhän tässä ihmetyttää se, että kun joukkueen pelaajaringissä näkyisi olevan yli 40 tyttöä, niin missä ne loput pelaavat, kun kahta sarjaa pelataan lähes samoilla tytöillä?
Kesän Kalmarivoittaja EBK on saanut huomata, ettei niitä pisteitä isompien tyttöjen sarjassa niin vaan pokatakaan. Samalla joutuu kyllä taas hiukan pohtimaan, että kuinka mielekästä se kahden joukkueen selviäminen suoraan kalmarista SM-karsintoihin oikein onkaan?