Lopputuloksen kannalta on yksi lysti vaikka T18 SM-karsintaa pelaa 19 joukkuetta 18 sijaan kunhan lohkot vain jaetaan oikeudenmukaisesti niin ettei kukaan päädy oman alueensa ulkopuoliseen lohkoon koska esim. pohjoisen lohkoon heittetty pk-seudun jengi hajoaisi todennäköisesti siihen paikkaan kun vanhempien lompakosta loppuisi saldo matkakuluja ynnätessä ja vastaavasti TP-47 tuskin ihastuisi löydettyään itsensä etelän lohkosta.
Turusta on esim. Tornioon pidempi matka kuin Helsingistä, joten miks ei?
En tiedä oliko tuo aiempana esitetty lohkojako arvaus vai ihan virallista tietoa mutta matkoja ajatellen TPS kuuluisi niin selvästi pk-seudun lohkoon jossa se viime vuonnakin oli että pakko ihmetellä halusivatko turkulaiset itse pohjoisen lohkoon jossa viimeiset kaksi SM-paikkaa irtoavat todennäköisesti huomattavasti etelää helpommin. Kun etelään jäisi näillä lohkoilla kaiken lisäksi yksi joukkue vähemmän, ei TPS:n siirrolle pohjoiseen ole mitään perusteita.
Etelä: HJK, EBK, EPS, PK-35, Honka, HyPS, PKKU, NuPS, Valtti
Pohjoinen: Ilves, TPS, Kuusysi, ONS, JyPK, VIFK, KPV, P-Iirot, Pallokissat (=KuPS), TP-47
Kummassakin lohkossa on IMHO aivan yhtä vaikeaa päästä neljän parhaan joukkoon (olettaen että kärkijoukkueet säilyttävät viime vuoden tasonsa) mutta todennäköisesti lohkonsa viimeisestä SM-paikasta karsivalle TPS:lle pohjoinen on ainoa toivo koska muistelisin joukkueen perustuneen aika vahvasti KaaPo:n 01-02 pelaajiin jotka eivät ole enää mukana. Jos ajatellaan lohkonsa hänniltä SM-sarjaan selvinneiden joukkueiden tasoa kärkeen verrattuna niin voi olla perusteltuakin karsia pohjoisen lohkosta hieman enemmän kuin etelästä koska kärjen takana taso alkaa pohjoisessa pudota jyrkemmin.
Periaatteessahan Turku, Rauma, Vaasa, Kokkola, Oulu ja Tornio ovat ihan naapuriseuroja, vieläpä saman kadun (E8) varrella joten helppohan vierasotteluunkin on hurauttaa suoraa tietä kun ei tarvitse edes rattia kääntää
